Leonardo di Kaprio (ime je dobio po geniju da Vinčiju) glumi za svog prvog "Oskara" već 23 od svoje 41 godine života. Predodređen za glumca, rođen u Los Anđelesu, centru svetske filmske industrije, konačno je, čini se, ispunio kvotu za najprestižnije filmsko priznanje. Po mišljenju mnogih, davno ga je zaslužio, ali Holivud ima svoja pravila - godine, zrelost, ali i režisere.
Kidišu opet, ne propuste priliku da nakljukaju moje sumnje, da me sasvim razlabave. Ne bi to mogle da nemaju dopuštenje. Da li se zaista svako tovari samo onoliko koliko može da ponese? Zašto, onda, ljudi umiru od tereta?
Velizareva pobeda nad Vandalima je pravi primer kako relativno mala vojska, kada se njom na najbolji način komanduje, može da izvrši i najteže zadatke...
Hanibal Barka je gledao u prsten sa otrovom. Kuću je već okružila potera kralja Pruzije. Nad jednim od najvećih vojskovođa ikada, nadvila se senka smrti, Ili, možda, mučnog zarobljavanja…
Za izlečenje mnogih bolesti od velike važnosti je pridržavati se posta, a u nekim slučajevima je preporučeno kao najefikasnije uzdržavanje od hrane na određeni vremenski period, pri čemu je dozvoljeno piti samo vodu.
Padom Konstantinopolja (1453.), izgledalo je da su sva vrata otvorena za mladog sultana Mehmeda II Osvajača (Fatih). Mehmed je na vreme shvatio na vreme da mu je jedini ozbiljan protivnik Ugarska sa svojim vrsnim vojskovođom Janošem Hunjadijem.
Bila je tužna, gotovo izgubljena beogradska noć, koju nisu uspevale da po novebarskoj kiši razvesele ni prve novogodišnje svetiljke. Ne odolevajući izazovu, otvorih vrata galerije, koju ne mimolilazim, po navici. Gleda me mračan, težak, umrljan portret lepe i namučene žene. Sledeći je utešniji. Galerija je prazna. Ko je ovo? Vratim se na plakat. KRINKA BELIĆ. Da li ste čuli za Krinku Belić? Ja nisam. Do te večeri...
Nad svetom teška magla se sprema... Tragovi nedela pokušavaju da se na drugačiji način prikažu, Nekoliko desetina reči su u "opticaju - i samo po potrebi menjaju redosled... Od svega toga - istina se ježi... Grlati su još grlatiji, Oni zatečeni su još zatečeniji, A razumnih je - sve manje i manje.
„Problem 19.veka: umro je Bog. Problem 20.veka: umro je čovek“. Erih From Tajanstveni, uzbudljiv, tanan i kultni, Žan Lik Godar vaskrsao je nedavno u Kanu svojim poslednjim, estetski eklektično dramatičnim kratkim 3 D filmskim uzletom. U poplavi dokumentaristike, Godarov „Zbogom jeziku“ zazvučao je kao oproštaj legendarnog autora sa svima onima kojima je dugovao i na svoj način drugovao.
Poznata i kao „sveto“ drvo tisa raste gde ona hoće, gde joj se svidi. Gde se ugnezdi, izuzetno je dugovečna, živi od dve do četiri hiljade godina! Uočeno je da je česta uz tri crkve i iznenadni, kao s neba pao, stanovnik dvorišta bogougodnih, plemenitih ljudi. Jako se teško rasađuje i „prima“: ni iz grančice niti iz semena. Ugnezdi se gde joj je lepo i jako, jako je retka.
Istoričari su to pripisivali magiji… Dali je bio najvidljiviji u svakom društvu. Magrit je želeo i dugo uspevao da bude što neprimetniji. Zato ga i zovu „nevidljivi“ nadrealista. Posthumno, međutim, brojač popularnosti je čak, možda, u korist poslednjeg. Belgijanac Rene Magrit počeo je da slika sa 12 godina. Unutrašnji glas ga je terao da istražuje nepoznato u toliko puta viđenom, gotovo svakodnevnom.
Mleko nije simbol zdravlja? Sve češće se čuje to pitanje ili, čak, tvrdnja. Naime, nekadašnji simbol zdravlja, pegava kravica na pašnjaku, ne samo da je retkost, već mleko koje daje, tvrdi nauka, nije više visokokvalitetna namirnica u životu modernog čoveka.
Korporacije mogu da odahnu. Priroda je ustuknula i poražena je… Vodeća u priznavanju lekovitih i "štetnih" biljaka, suplemenata i dodataka ishrani, gotovo monopolistička, svetski priznata, a u stvari nametnuta,